نحوه عقب انداختن قاعدگی (پریود)


 

نحوه به تاخیر انداختن قاعدگی
 
 آیا می توان قاعدگی را به تاخیر انداخت ؟
 
توصیه هایی برای حج و عقب انداختن پریود
در ماه رمضان سیکل قاعدگی را به تاخیر نیندازید
 
قبل از استفاده از این روش به عوارض آن هم توجه داشته باشید!
نحوه به تاخیر انداختن قاعدگی
قرص LD را از روز 5 تا 7 دوره خود شروع می کنید
در حالت عادی بعد از مصرف 21 قرص مصرف قطع شده و به دنبال آن خونریزی شروع می شود  و تا زمانی که می خواهید خونریزی به تعویق بیافتد ادامه می دهید، زمانی که مصرف را قطع کنید طی یک تا دو روز خونریزی در شما شروع خواهد شد.

اگر در روزهای ابتدایی دوره قاعدگی هستید، با یک قرص شروع کنید و اگر لکه بینی پیدا کردید دو قرص مصرف کنید تا لکه بینی تمام شود، پس از پایان لکه بینی دوباره یک قرص تا زمانی که می خواهید خونریزی رخ ندهد.
اگر در روزهای پایانی دوره قاعدگی هستید، چون امکان لکه بینی بالاتر می شود بهتر است از اول روزی 2 قرص مصرف کنید و پس از اتمام لکه بینی به روزی یک قرص کاهش دهید . تا زمانی که می خواهید خونریزی رخ ندهد ادامه دهید.

این دارو برای خانمهای مجرد مشکلی را ایجاد نمی کند.
 برای به تاخیر انداختن قاعدگی میتوان از قرصهای ال دی، اچ دی،تری فازیک،دزوسپتیو و… استفاده کرد که البته با توجه به عوارض آن و وضعیت فعلی خود می بایست نوع قرص را انتخاب کنید مثلا تری فازیک نسبت به ال دی و اچ دی عوارض کمتری دارد ولی باعث افزایش لکه بینی بین قاعدگی میشود و برای کسانیکه دچار مشکل لکه بینی هستند توصیه نمیشود.
 آیا می توان قاعدگی را به تاخیر انداخت ؟

بسیاری از زنان، از داشتن دوره قاعدگی ماهانه احساس رضایت میکنند و حتی با پیش بینی زمان پریود، از نظر داشتن یک بدن سالم احساس اطمینان میکنند. اما برای عده ای دیگر، خونریزی ماهیانه یک اتفاق دردناک و ناتوان‌کننده است که میتواند بر فعالیتهای روزمره شان اثر منفی بگذارد.
خانم‌هایی که قاعدگیهای سنگین، طولانی، فراوان یا دردناک دارند و یا نشانه ها و علائم پیش از قاعدگی مانند درد سینه‌ها، نفخ و بی‌حوصلگی آنها را آزار میدهد، تمایل دارند که تناوب دوره های خونریزی ماهیانه را کاهش دهند.

همچنین خانم‌های مبتلا به ناتوانی فیزیکی و ذهنی، آندومتریوز یا سایر مشکلات پزشکی از قبیل کم خونی، آسم، صرع که با قاعدگی وضع آنها بدتر میشود، از تاخیر انداختن و کاهش دفعات خونریزی سود میبرند.
عده‌ای دیگر هم تمایل دارند که در عروسیها، جشنها، مسافرتها،تعطیلات یا فصول امتحانات قاعدگی خود را به تاخیر اندازند. در زنان ورزشکار، خدمه پرواز و برخی مشاغل دیگر هم تاخیر یا توقف قاعدگی یک انتخاب مقبول است. البته همه پزشکان با این کار موافق نیستند و این مسئله هنوز مورد بحث است.

رایج ترین روشی که برای تاخیر انداختن قاعدگی وجود دارد، استفاده از قرص‌های ضدبارداری خوراکی است که حاوی ۲۱ قرص فعال حاوی استروژن و پروژسترون و به دنبال آن ۷ قرص بی اثر یا دارونما هستند.
در صورت استفاده عادی از این قرص‌ها، در طول هفته‌ای که از قرص‌های دارونما استفاده میشود، خونریزی اتفاق میافتد ولی خوردن طولانی‌تر قرص‌های فعال، قاعدگی را به تاخیر میاندازد. به عنوان مثال اگر قرص‌های فعال، ۶ یا ۹ یا ۱۲ روز، بیشتر خورده شوند و به دنبال آن از قرص‌های دارونما استفاده شود، خونریزی به ترتیب ۷ یا ۱۰ یا ۱۳ روز به تاخیر میافتد. مصرف پشت سر هم قرصهای فعال باعث توقف کلی قاعدگی میگردد.
البته در مورد این سوِال که حذف دائم قاعدگی خطری در بردارد یا خیر، هنوز اطلاعات و تجربیات کافی برای پاسخ به این سوِال وجود ندارد ولی با این وجود، هنوز هیچ نتیجه بدی از قطع دائمی قاعدگی شناخته نشده است. هرچند تحقیقات زیادی لازم است تا این مسئله بررسی شود که آیا مصرف سالانه هورمونهای اضافی در درازمدت اثر سوئی بر سلامت فرد می‌گذارد یا خیر.
مطالعات محدودی نشان داده اند که آثار جانبی داروهای ضدبارداری خوراکی از قبیل درد سینه ها، سردرد، تغییرات رفتاری، آکنه، تغییرات وزن و تورم و ایجاد نقاط تیره در صورت، در برخی از افرادی که از این روش استفاده میکنند، دیده میشود. بسیاری از زنانی که این روش را برای اولین بار شروع کرده اند در طول ۳-۴ ماه اول، دچار خونریزیهایی بین دورههای قاعدگی میشوند.
البته خونریزی قابل انتظار است اما در طول زمان باید کاهش یابد و اگر باقی بماند یا شدید وآزاردهنده شود باید به پزشک مراجعه شود. در صورت فراموش کردن خوردن یکی از قرص‌ها یا مبتلا شدن به اسهال و استفراغ هم، احتمال خونریزیهای غیرقابل پیش‌بینی زیاد میشود.
در این زمانها باید از یکی دیگر از روش‌های ضد بارداری نیز استفاده شود، زیرا احتمال کاهش آثار قرص زیاد است. به هر حال در صورت شک یا داشتن نشانه های حاملگی از قبیل درد سینه ها، خستگی فراوان و کوفتگی صبحگاهی، یک تست حاملگی یا مراجعه به پزشک توصیه می‌شود. همچنین در صورت مشاهده علائمی نظیر درد شدید شکم، درد سینه، خلط خونی، تنگی تنفس، سردرد شدید وناگهانی، کاهش بینایی یا تاری دید ودرد شدید پا به دنبال مصرف داروهای ضدبارداری خوراکی، به پزشک خود مراجعه کنید.
در صورت تمایل به استفاده از هر یک از این روش‌ها جهت تاخیر قاعدگی، مهم نیست که در چه سنی باشید؛ بسیاری از دختران نوجوان که قاعدگیهای دردناک، نامنظم و زیاد دارند میتوانند از این قرص‌ها سود ببرند. تحقیقات نشان داده است که کاهش قاعدگی در تعداد غیبت‌های دانش‌آموزان، شرکت آنها در ورزش‌های گروهی وارتقاء سطح زندگی آنان تاثیر مثبت دارد. اگر شما قادر به استفاده از قرصهای ضدبارداری هستید و تمایل دارید که دفعات خونریزیهای خود را کاهش دهید .
میتوانید به روش ذکر شده از این قرص‌ها استفاده کنید. پزشک شما را در مورد چگونگی مصرف این قرص‌ها، دقیق‌تر راهنمایی میکند ولی به‌طورکلی بدانید که مصرف قرص‌های ضدبارداری خوراکی در زنان مبتلا به پرفشاری خون، دارای سابقه سکته مغزی، سابقه بیماری‌های کبدی، سابقه خانوادگی لخته شدن خون و یا سرطان پستان یا رحم ممنوعیت دارد.در مورد کسانی که بالای ۳۵ سال سن دارند و به صورت دائمی از سیگار استفاده میکنند هم احتیاط لازم است. مصرف قرص‌های ضدبارداری خوراکی در شرایط فوق میتواند بر شدت عوارض جانبی بیفزاید.

منبع: ABC News

توصیه هایی برای حج و عقب انداختن پریود

1- توصیه می‌شود که قبل از عزیمت به عربستان جهت شروع مصرف داروی مناسب برای جلوگیری از پریود با پزشک مشورت داشته باشید.
2 – توصیه می‌شود خانمهائیکه احتمال بارداری را برای خود مطرح می‌نمایند یا دچار خونریزی‌های غیرطبیعی هستند و سابقه بیماری کبد شدید دارند یا سیگاری می‌باشند و یا سن بالای سی و پنج دارند و یا سابقه سرطان پستان دارند, به هیچ عنوان از قرصهای جلوگیری از عادت ماهانه استفاده ننمایند و در این مورد حتما پزشک خود را در جریان بگذارند. البته حتما آگاه هستید که حضور زنان باردار در مراسم ممنوع است.
3 – بهترین قرص جهت مصرف, قرص خوراکی ضدبارداری از نوع کرم رنگ یا LD می‌باشد ولی در موارد خاصی به توصیه پزشک معالج می‌توان قرص سفید رنگ یا HD استفاده نمود ولی به هیچ‌وجه توصیه به مصرف قرصهای سه رنگ و قرص شیردهی جهت جلوگیری از پریود نمی‌شود. در این مورد, در هر صورت تصمیم با پزشک شما است.
4 – زمان صحیح شروع مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری خوراکی از روز پنجم بعد از شروع خونریزی می‌باشد که بصورت روزانه یک عدد مصرف می‌گردد. اگر زائرین محترم فرصت کافی در اختیار دارند می‌توانند شروع دارو را یک یا دو ماه قبل از عزیمت داشته باشند و در ماه اول یا دوم دارو و بصورت دوره‌ای مصرف گردد و بدین ترتیب بعد از اتمام یک بسته, دارو قطع گردد و سپس روز اول خونریزی را در نظر گرفته و از روز پنجم بعد از شروع قاعدگی مجدداً مصرف روزانه یک قرص را ادامه دهند و زمانی که عازم سفر حج می‌باشند دارو حتی بعد از اتمام یک بسته قطع نمی‌گردد و بدون وقفه ادامه می‌یابد. در طی مصرف مستمر قرص گهگاه لکه‌بینی ایجاد می‌شود که غیرطبیعی نبوده و نبایستی باعث اضطراب و ترس گردد و با مراجعه سریع و به موقع به پزشکان هئیت پزشکی ایران مستقر در بیمارستانهای مکه و مدینه در برطرف کردن آنها اقدام نمایند.
5 – با توجه به اینکه تغییر در رژیم غذایی و شرایط آب و هوایی و استرس روحی مانع اثربخشی داروها می‌گردد لذا از فعالیت بیش از حد و پیاده‌روی زیاد در طی مسافرت خودداری نمایید و در جهت کاهش استرس روحی تلاش نمایید.
6 – در صورت مصرف داروهای همزمان و یا مصرف آنتی‌بیوتیک حتما با پزشک مشورت نمایید.
7 – مصرف قرص‌های پروژسترون و یا افزایش میزان قرصهای جلوگیری را بدون مشورت با پزشک انجام ندهید.
8 – رعایت مسائل بهداشتی و حمام کردن روزانه در جهت جلوگیری از پیدایش عفونتهای ناحیه ادراری تناسلی را توصیه می‌نمائیم.
9 – به یاد داشته باشید که بستن لوله‌ها و یا استفاده از آی.یو.دی منعی در جهت مصرف قرصهای جلوگیری از بارداری نیست, لذا با تجویز پزشک می‌توانید آنها را مصرف نمایید.
10 – خانمهائیکه در سنین حول ‌و حوش یائسگی می‌باشند و پریودهای نامرتب دارند حتما قبل از سفر با پزشک مشورت داشته باشند تا در حد امکان خونریزی قاعدگی قبل از سفر رخ دهد.

در ماه رمضان سیکل قاعدگی را به تاخیر نیندازید

جام جم آنلاین: با فرارسیدن ماه مبارک رمضان و شور و شوق روزه و روزه‌داری، بسیاری از زنان با مصرف قرص‌های ضدبارداری، سیکل ماهانه قاعدگی خود را به تاخیر می‌اندازند تا بتوانند 30 روز ماه مبارک را همپای سایر اعضای خانواده به روزه‌داری بگذرانند، ولی این که آیا آنها با این عمل، سلامت خود را به خطر می‌اندازند یا خیر، سوالی است که دکتر محمدرضا معتمد، متخصص مغز و اعصاب و استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران به آن پاسخ می‌دهد.
به گفته این پزشک متخصص، مصرف این قرص‌ها در ماه مبارک رمضان بلامانع است ولی از آنجا که این قرص‌ها باعث افزایش خاصیت انعقادی خون می‌شوند، مصرف آن در زنانی که دارای زمینه‌های خاص بیماری‌های انعقاد خون یا آن دسته‌ای که به اصول روزه‌داری پایبند نیستند، منجر به بروز عوارض شدید ناشی از ورید مغز و در نهایت فوت شخص می‌شود.

گفتنی است این عارضه در شرایط عادی ایجاد نمی‌شود، ولی در شرایط روزه‌داری بخصوص در افرادی که پس از صرف افطاری از خوردن سحری پرهیز می‌کنند و آب کافی به بدنشان نمی‌رسانند، بروز پیدا می‌کند.

دکتر معتمد در ادامه می‌افزاید؛ گاهی دیده شده است که برخی از زنان به دلایل مختلف پزشکی مجبور به استفاده از این قرص هستند، ولی چون بدنشان از فعالیت کافی برخوردار نیست (مثلا به دلیل شکستگی یکی از اعضای بدن، پزشک معالج استراحت برایشان تجویز کرده است)‌ خطر لخته شدن خون و عوارض وریدی مغز در آنها افزایش می‌یابد.

این استادیار دانشگاه می‌گوید: اگر این گروه از زنان سابقه لخته شدن خون در رگ‌های مغزی یا دیگر عروق اندام تحتانی همانند پاها را در خود یا افراد خانواده دارند، باید قبل از مصرف قرص‌های ضدبارداری و اقدام به روزه‌داری، با پزشک خود مشورت کنند.

علائم بیماری‌
سردردهایی که بتدریج شدید می‌شوند، دوبینی، تشنج و فلج اندام‌ها از علائم بروز لختگی خون در مغز است. دکتر معتمد با اشاره به این مطلب یادآور می‌شود: عدم تشخیص بموقع باعث گسترش بیماری و در نهایت بروز سکته‌های مغزی بسیار وسیع، خونریزی مغزی و در موارد شدیدتر، کشنده خواهد بود.

این پزشک مغز و اعصاب ابراز می‌کند؛ همه‌ساله تعداد زیادی از زنان که از قرص‌های ضدبارداری استفاده کرده‌اند، به پزشک و مراکز اعصاب و روان مراجعه می‌کنند که دلیل اکثر این مراجعات، عدم رعایت اصول روزه‌داری است.وی مصرف کافی و نسبتا زیاد آب و مایعات را یکی از مهم‌ترین علل عدم بروز این عارضه می‌داند ومتذکر می‌شود: متاسفانه روزه‌دارانی که از این دارو استفاده می‌کنند، از آگاهی کافی برخوردار نیستند که می‌توان ریشه‌های این ناآگاهی را در عدم‌اطلاع‌رسانی صحیح در جامعه ذکر کرد.

همچنین پزشکان متخصص زنان و زایمان نیز در این خصوص اظهار می‌کنند؛ علاوه بر این که قرص‌های ضدبارداری خوراکی با ترکیب ویژه هورمونی خود، منجر به مهار تخمک‌گذاری و جلوگیری از بارداری می‌شود، تغییرات متابولیک دیگری در سطح چربی‌های خون و… ایجاد می‌کنند.

به گفته آنان، ‌افراد سنین بالای 35 سال، سیگاری، دارای فشار خون بالا، اختلالات عروقی، بیماری حاد کبدی همراه با اختلال، سردردهای میگرنی، دیابت و بیماری‌های واضح کیسه صفرا را از مصرف قرص‌های ضدبارداری منع کرده و می‌گوید: توصیه می‌شود؛ زنان در حین استفاده از این قرص‌ها، از مصرف زیاد نمک و چربی‌ها پرهیز کنند و در معرض طولانی یا شدید نور آفتاب قرار نگیرند و از سبزیجات و میوه‌های حاوی ویتامین «ث و ب» استفاده کنند.

یک توصیه‌
طبق تحقیقات انجام شده، افرادی که بدون خوردن سحری مبادرت به روزه گرفتن می‌کنند، در اواسط روز به دلیل کاهش قند خون، قدرت تمرکز و تصمیم‌گیری‌شان تحلیل می‌‌رود؛ چراکه مغز وابسته به قند‌خون است و از آنجا که مغز توان ذخیره‌سازی قند خون در درازمدت را ندارد، عملکردش دچار اختلال و آثار سوء در سایر اعمال می‌شود. پس می‌توان با مصرف مواد غذایی و نوشیدنی کافی در هنگام سحر، از عوارض و بیماری‌ها جلوگیری به عمل آورد.

————————————————————————————-

دبیر انجمن علمی مامایی گفت: ‌مصرف قرص‌های ترکیبی ضد بارداری ممکن است با لکه بینی، حالت تهوع و استفراغ همراه باشد لذا استفاده از این قرص‌ها در ماه رمضان برای نخستین بار توصیه نمی‌شود.

ناهید خداکرمی در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران اظهار کرد: ‌روش جلوگیری قرص‌های خوراکی ضد بارداری با هدف پیشگیری از بارداری برای نخستین بار در ماه مبارک رمضان توصیه نمی‌شود.

وی ادامه داد: به طور کلی استفاده از قرص‌های ضد بارداری برای جلوگیری از قاعدگی و گرفتن روزه‌های ماه مبارک رمضان توصیه نمی‌شود.

دبیر انجمن علمی مامایی با تاکید بر این که مادران شیرده باید از گرفتن روزه خودداری کنند، به ایسنا گفت: ‌با توجه به این که زنان شیرده به کالری، آب، املاح، پروتئین و مواد حاوی ویتامین بیشتر از هر زمان دیگری نیاز دارند ممکن است روزه سبب کمبود آب در بدن مادر شود و این موضوع می‌تواند بر میزان شیر مادر تاثیر بگذارد.

خداکرمی با بیان این که روزه‌داری در دوران بارداری بر روی نوزاد تاثیر گذار نیست، خاطرنشان کرد: تحقیقات نشان داده نوزادانی که از مادران روزه‌دار متولد شده‌اند روزه‌داری تاثیری در وزن هنگام تولد نوزاد نداشته است.

وی به زنانی که در ماههای آخر بارداری قرار دارند توصیه کرد با افزایش دوره حاملگی نیازهای غذایی مادر و جنین بیشتر می‌شود بنابراین روزه‌داری در ماههای آخر صحیح نیست.

خداکرمی در پایان خاطرنشان کرد: مادرانی که دچار بیماریهای زمینه‌ای چون فشارخون، دیابت و مرض قند هستند گرفتن روزه توصیه نمی‌شود.

Advertisements

1 دیدگاه برای “نحوه عقب انداختن قاعدگی (پریود)

منتظر نظرات شما خوبان هستیم

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s